Sada aastat innovatsiooni seljataga, tuhat veel ees!

 

Üks sajand on nii pikk aeg, et tavaline inimene seda naljalt ei hoomagi. Lisaks on meil on õnn elada tehnoloogiasajandil, kus vahel toimub mõne kuuga tormilisemaid arenguid kui varem mitmekümne aasta jooksul. Eriti tehnikateadustes. Eriti tehnikaülikoolis!

Oma saja aasta pikkusest ajaloost on TTÜ vabas Eestis tegutsenud 49, okupatsioonirežiimide oludes 51 aastat. Tehnika aga ei küsi poliitikast ning sajandi jooksul on tehnikaülikoolis tehtud palju, mille üle uhke olla. Enamgi veel: tänast Eestit ei kujutaks ilma TPIst või TTÜst tulnud avastuste, teadmiste, leiutisteta ettegi. Palun väga: Tallinna ja Tartu laulukaared. Põlevkivikompetents. ID-kaart. X-tee. Saja-aastasena on Tallinna Tehnikaülikool on saanud Põhja-Euroopas kõrgelt tunnustatud tehnikaülikooliks, tegeleb tipptasemel teadusega, näitab suunda kõrghariduse arengus ning on kõige rahvusvahelisem ülikool Eestis. Meie katselaborid teevad silmad ette isegi Lääne-Euroopa ülikoolidele ning TTÜ linnakust on saanud hea testimisplatvorm tulevastele leiutajatele, kes mõtlevad välja nutikaid ruume ja keskkondi.

Sada aastat innovatsiooni ja tehnikaimesid on meil nüüd seljataga, aga tuhat veel ees! TalTechist tulevad isesõitvad autod, teeme digimaailma, kasutame robotite abi, kus aga võimalik… Hea küll, tegelikult me ju ei teagi praegu, mida kõike tehnoloogiatulevik toob, aga kindel on see, et see tuleb TalTechi majast.

rektor
Akadeemik Jaak Aaviksoo,
Tallinna Tehnikaülikooli rektor